Droga jednokierunkowa a Nakaz jazdy na wprost.


Postaram się Państwu wyjaśnić jaka różnica jest pomiędzy dwoma najczęściej mylonymi znakami przez kandydatów na kierowców. Bardzo często ta niewiedza daje się zauważyć podczas manewrów zawracania gdy kursant na danym skrzyżowaniu może zawrócić jednak widząc znak D-3 (droga jednokierunkowa) interpretuje go jako nakaz jazdy prosto i nie zawraca na skrzyżowaniu.Jeśli uważają państwo że informacje i animacje umieszczone na naszej stronie są przydatne proszę kliknąć "Lubię to" i podzielić się tą informacją ze znajomymi na facebooku. Z góry Dziękuję.Znaki pionowe o których mowa to znak nakazu (C-5) czyli "nakaz jazdy prosto" oraz znak z grupy znaków informacyjnych (D-3) znak "droga jednokierunkowa".
nakaz jazdy prosto droga jednokierunkowa
C-5 D-3


Jak widać na zdjęciach powyżej są to znaki bardzo podobne do siebie przez co bardzo często mylone. Jednak wysyłają nam bardzo konkretne i różniące się od siebie informacje.


WAŻNE

Główną różnicą która pozwala nam na odróżnienie obu tych znaków to kształt. Znaki z grupy znaków "nakazu" są w kształcie okręgu, natomiast znaki z grupy znaków "informacyjnych" są kwadratami lub prostokątami.Jakie informacje wysyłają nam oba znaki?

nakaz jazdy prosto
Znak C-5 nakazuje nam jazdę w kierunku pokazanym na znaku (na wprost)

droga jednokierunkowa
Znak informacyjny D-3 informuje o wjeździe na drogę lub jezdnię o jednym kierunku ruchu.

Jak powinniśmy się zachować widząc te znaki?nakaz jazdy

Znaki nakazu stosuje się w celu wskazania:
- wymaganego sposobu jazdy na skrzyżowaniu lub innym miejscu, gdzie występuje możliwość zmiany kierunku jazd (są to znaki od C-1 do C-12)
- obowiązku korzystania przez określonych uczestników ruchu z przeznaczonej dla nich drogi (C-13 i C-16)
- obowiązującej na drodze minimalnej prędkości (C-14)
- nakazanego kierunku jazdy dla pojazdów z materiałami niebezpiecznymi
- obowiązku używania łańcuchów przeciw poślizgowych.

W naszym przykładzie znak C-5 "nakaz jazdy prosto" pozwala nam jedynie na przejazd na wprost przez skrzyżowanie.
Zabrania się nam: zawracania, skrętu w lewo oraz skrętu w prawo. Jedynym poprawnym kierunkiem jazdy przez skrzyżowanie jest kierunek wskazany na znaku.

droga jednokierunkowa

Znaki informacyjne mają na celu poinformowanie kierującego pojazdem o rodzaju drogi i sposobie korzystania oraz o obiektach znajdujących się przy drodze lub jej pobliżu przeznaczonych dla użytkowników dróg.

Znak D-3 "droga jednokierunkowa" nie zabrania nam żadnego z manewrów na drodze. Jednak jeśli byśmy chcieli skręcić w lewo na drodze jednokierunkowej prawo o ruchu drogowym wymusza na nas wykonanie takiego skrętu ustawiając pojazd przy lewej krawędzi drogi którą się poruszamy.Jeśli uważają państwo że informacje i animacje umieszczone na naszej stronie są przydatne proszę kliknąć "Lubię to" i podzielić się tą informacją ze znajomymi na facebooku. Z góry Dziękuję.Pozostałe lekcje: