media="screen"> Lekcje online - Ustąp pierwszeństwa oraz znak STOP - gdzie się zatrzymać? 

Znaki pionowe.

Witam

Postaram się Państwu wyjaśnić jakie zachowania i miejsce zatrzymania wymusza na nas prawo o ruchu drogowym w odniesieniu do dwóch najczęściej spotykanych znaków ustalających pierwszeństwo przejazdu na naszych drogach.Jeśli uważają państwo że informacje i animacje umieszczone na naszej stronie są przydatne proszę kliknąć "Lubię to" i podzielić się tą informacją ze znajomymi na facebooku. Z góry Dziękuję.Znaki pionowe o których mowa to znak ostrzegawczy (A-7) czyli "ustąp pierwszeństwa" oraz znak z grupy znaków zakazu (B-20) znak "STOP".ustap pierwszenstwa stop
A-7 B-20


Oba z wymienionych powyżej znaków mówią nam o tym, że na skrzyżowaniu na które się zbliżamy nie posiadamy pierwszeństwa przejazdu (wymuszają na nas ustąpienie pierwszeństwa pojazdom poruszającym się drogą do której dojeżdżamy). Również informują nas o konieczności zachowania szczególnej ostrożności na skrzyżowaniu.


Różnica pomiędzy znakiem "STOP" a znakiem "ustąp pierwszeństwa" jest taka, że na skrzyżowaniu przed którym umieszczono znak "STOP" kierujący ma obowiązek "bezwzględnego zatrzymania się". Natomiast znak "ustąp pierwszeństwa" umieszczony przed skrzyżowaniem wymaga od nas ustąpienia pierwszeństwa z zachowaniem szczególnej ostrożności jednak nie wymusza na nas zatrzymania.WAŻNE

O tyle o ile przy znaku stop musimy się bezwzględnie zatrzymać, o tyle przy znaku ustąp pierwszeństwa nie ma takiej konieczności, jednak wiele osób dokonuje nieco błędnej interpretacji znaku "ustąp pierwszeństwa". Znak ten pozwala nam kontynuować jazdę bez zatrzymania pod warunkiem, że sytuacja na skrzyżowaniu nie będzie wymagała od nas zatrzymania się, w innym przypadku... i tutaj co ważne:
1. Jeśli widoczność na skrzyżowaniu nie pozwala nam na bezpieczne wjechanie na skrzyżowanie powinniśmy się zatrzymać.
2. Jeśli pojazdy poruszające się drogą poprzeczną szybko zbliżają się do skrzyżowania również powinniśmy się zatrzymać, jeśli istnieje ryzyko wymuszenia pierwszeństwa. Zbyt szybki wjazd na skrzyżowanie nie pozwala na ocenę prędkości pojazdów, co może spowodować wymuszenie pierwszeństwa.

Wiele osób interpretuje znak "ustąp pierwszeństwa" jako zezwolenie na wjazd na skrzyżowanie bez zatrzymania nawet pomimo słabej widoczności, bądź jadących samochodów na drodze poprzecznej starają się dość dynamicznie wjeżdżać na skrzyżowania.

"W końcu nie ma obowiązku zatrzymania się, więc jadę....." (dość zgubne myślenie....)

Gdzie powinniśmy się zatrzymać widząc znak "STOP" lub "ustąp pierwszeństwa"?

Oba znaki mają przypisane do siebie linie zatrzymania, więc zbliżając się do skrzyżowania w pierwszej kolejności powinniśmy szukać odpowiedniej linij zatrzymania.


Linia zatrzymania przy której powinniśmy się zatrzymać widząc znak "ustąp pierwszeństwa" jest linia P-13
ustap pierwszenstwa
ustąp pierwszenistwa - linia zatrzymaniaLinia zatrzymania przy której powinniśmy się zatrzymać widząc znak "STOP" jest linia P-12
stop
stop - linia zatrzymaniaWAŻNE

W przypadku, gdy na skrzyżowaniu przy znaku nie widzimy powyższych linii zatrzymania, kierowca obowiązany jest zatrzymać się przy krawędzi jezdni w miejscu, gdzie posiadamy wystarczającą widoczność. Zatrzymanie pojazdu w innym miejscu niż krawędzi jezdni lub przy niewłaściwej linii jest traktowane jako błąd.Na poniższych rysunkach przedstawiamy prawidłowe zatrzymanie się przy znaku STOP oraz znaku ustąp pierwszeństwa. Jednocześnie pokazujemy najczęstsze błędy które pojawiają się w trakcie kursu.


stop dobrze
W tym miejscu powinien zatrzymać się pojazd w przypadku gdy na skrzyżowaniu nie ma odpowiedniej linii zatrzymania. Nie jest tu błędem zatrzymanie pojazdy na przejściu dla pieszych gdyż przepisy wymagają od nas dojechania do krawędzi jezdni i to jest najważniejszy argument.
ustap pierwszenstwa dobrze
stop zle
Pojazd został zatrzymany za wcześnie i nie znajduje się przy krawędzi jezdni a dodatkowo blokuje całkowicie przejście dla pieszych.
stop zle
stop zle
Kierujący w tym przypadku zatrzymał się przed pierwszą napotkaną linią za znakiem jednak jest to linia przerywana przed przejściem dla pieszych. Kierujący powinien się zatrzymań przed linią przerywaną jeśli na przejściu znajdował by się pieszy w innym przypadku szuka linii P-12 lub P-13 w zależności od znaku drogowego, jeśli takiej linii nie widzi to powinien dojechać do krawędzi jezdni.
stop zle
stop zle
W tej sytuacji kierujący zatrzymała się przed znakiem co również jest błędem. Powinien dojechać do krawędzi jezdni.
stop zle

Jeśli uważają państwo że informacje i animacje umieszczone na naszej stronie są przydatne proszę kliknąć "Lubię to" i podzielić się tą informacją ze znajomymi na facebooku. Z góry Dziękuję.